۴ نکته مهم برای انتخاب بهترین تلویزیون

تنوع بازار تلویزیون بسیار زیاد است و به همین دلیل خرید از بین همه این گزینه‌های رنگارنگ کار ساده‌ای نیست. معمولا فروشندگان در بازار تلاش می‌کنند کالایی که در مغازه دارند را به فروش برسانند و همین امر موجب می‌شود در توضیحاتشان تنها به قابلیت‌هایی اشاره کنند که مدل مورد نظرشان در آن دست بالا را داشته باشد.
روزنامه هفت صبح: تنوع بازار تلویزیون بسیار زیاد است و به همین دلیل خرید از بین همه این گزینه‌های رنگارنگ کار ساده‌ای نیست. معمولا فروشندگان در بازار تلاش می‌کنند کالایی که در مغازه دارند را به فروش برسانند و همین امر موجب می‌شود در توضیحاتشان تنها به قابلیت‌هایی اشاره کنند که مدل مورد نظرشان در آن دست بالا را داشته باشد.
 
اما امروزه تقاضا برای تلویزیون‌های بالا رده افزایش زیادی داشته و این مسئله انتخاب را سخت‌تر از قبل می‌کند. زیرا دیگر نمی‌توان تنها براساس اندازه و قیمت تلویزیون، یکی را انتخاب کرد. بهترین کار این است که پیش از مراجعه به بازار و فروشگاه‌ها، دقیقا بدانیم دنبال چه چیزی هستیم و اساسا کدام قابلیت‌های تلویزیون را باید با هم مقایسه کنیم.

چهار نکته برای انتخاب بهترین تلویزیون
حجم رنگ
 
مفهوم آن چیست؟ نوعی استاندارد برای ارزیابی توانایی تلویزیون در تولید رنگ‌های دقیق در هر سطحی از روشنایی است. هرچه درصد حجم رنگ بالاتر باشد، تلویزیون در نشان دادن دقیق و براق رنگ‌ها عملکرد بهتری خواهد داشت. اهمیت آن در چیست؟ برند‌های مختلف تلویزیون رقابت بسیار شدیدی برای تولید تصاویری با بهترین کیفیت ممکن دارند. اندازه گیری حجم رنگ در واقع روشی برای اندازه گیری تلویزیون‌های UHD (یا 4K) برای تولید تجربه دیداری فراگیر با تمرکز روی عملکرد تلویزیون در سطوح مختلف روشنایی بود. اهمیت حجم رنگ زمانی مشخص می‌شود که روشنایی تلویزیون را روی حداکثر قرار دهید، در این حالت معمولا تصویر رنگ پریده و مبهم می‌شود و تجربه دیداری شما را تضعیف می‌کند.
 
چهار نکته برای انتخاب بهترین تلویزیون
 
نوآوری سامسونگ در کجاست؟ تلویزیون‌های QLED سامسونگ با حداکثر روشنایی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نیت، اولین مدل‌های جهان هستند که می‌توانند ۱۰۰ درصد حجم رنگ را تولید کنند. به این ترتیب در محیط‌های معمولی، این تلویزون رنگ‌هایی براق‌تر و غلیظ‌تر تولید می‌کند و تصویر نهایی به همان شکل مورد نظر تولیدکننده، دیده خواهد شد. فناوری کوتینگ صفحه نمایش تلویزیون‌های QLED باعث کاهش انعکاس نور تا ۹۸.۵ درصد شده و به این ترتیب حتی زیر نور خورشید یا روشنایی شدید هم می‌توانید به راحتی فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنید.

HDR

مفهوم آن چیست؟ HDR یا فناوری «دامنه دینامیکی بالا» میزان رنگ، روشنایی و کنتراست را در تصویر تلویزیون‌های HD یا UHD افزایش می‌دهد. اهمیت آن در چیست؟ هدف از معرفی این فناوری تولید رنگ سفید روشن تر، سیاه تیره‌تر و رنگ‌هایی با جزئیات بیشتر و واقعی‌تر بود. تفاوت میان HDR و فناوری قدیمی‌تر SDR (بازه دینامیکی استاندارد) بسیار زیاد است. فناوری HDR به تلویزیون امکان می‌دهد جزئیاتی که در تلویزیون‌های SDR در دل سایه و روشن‌ها از دست می‌رفت، خیلی واضح و دقیق برای شما نمایش داده شود.
 
چهار نکته برای انتخاب بهترین تلویزیون

نوآوری سامسونگ در کجاست؟ تلویزیون‌های QLED از یک استاندارد جدید برای محتوا‌های HDR به نام HDR۱۰+ پشتیبانی می‌کند. این فناوری، بازه دینامیکی گسترده‌تر و رنگ‌های دقیق‌تر در تصویر ایجاد کرده و فیلم دقیقا به همان شکل مورد نظر تهیه کننده، به نمایش درمی آید.

نرخ به روزرسانی

مفهوم آن چیست؟ نرخ به روز رسانی تلویزیون که براساس هرتز (Hz) بیان می‌شود، نشان دهنده دفعات به روز رسانی یک تصویر در هر ثانیه است. هرچه این عدد بالاتر باشد، تصویر دقیق‌تر می‌شود. اهمیت آن در چیست؟ نرخ به روز رسانی استاندارد در تلویزیون‌ها ۶۰ هرتز یا ۶۰ بار در ثانیه است و حداکثر مقدار آن هم بین ۱۲۰ تا ۱۴۴ هرتز است. بالاتر بودن این عدد در تلویزیون به معنی دقیق‌تر بودن تصویر و کمتر شدن پرش آن است که نهایتا تصویری فراگیر را پیش چشم شما قرار می‌دهد. اگر اهل بازی یا علاقمند به فیلم‌های اکشن و پرهیجان باشید، باید تلویزیونی با نرخ به روز رسانی بالاتر خریداری کنید.
 
چهار نکته برای انتخاب بهترین تلویزیون

نوآوری سامسونگ در کجاست؟ علاوه بر اضافه شدن برخی قابلیت‌های خاص در حوزه بازی، مانند کاهش تاخیر تا حد ۲۰ میلی‌‎ثانیه، سه مدل از تلویزیون‌های سامسونگ به نام‌های Q۷، Q۸ و Q۹ دارای نرخ به روز رسانی ۱۲۰ هرتزی هستند که تصاویر بازی را کاملا دقیق و روان به شما نشان می‌دهند.

ماندگاری

چه انتظاری باید داشت؟ عمر هیچ تلویزیونی بی نهایت نیست، اما امروزه می‌توان انتظار داشت که تلویزیون‌ها بین هفت تا ۱۰ سال برای شما کار کنند. البته عمر تلویزیون‌های بالارده بیشتر از این است. ماندگاری تلویزیون‌های سامسونگ در چه حد است؟ عوامل بسیاری بر ماندگاری و عمر تلویزیون اثر می‌گذارند، اما شاید مهم‌ترین آن‌ها پیکسل سوختگی و حک شدن تصویر روی صفحه باشد. این صدمه ناشی از نمایش تصاویر ثابت برای مدت طولانی است. حک شدن تصویر روی صفحه می‌تواند موقت باشد، اما پیکسل سوختگی یک صدمه دائمی است که تاثیر بسیار زیادی روی عمر تلویزیون می‌گذارد.
 
چهار نکته برای انتخاب بهترین تلویزیون
 
تلویزیون‌های QLED سامسونگ به دلیل استفاده از فناوری غیرارگانیک کوانتوم دات، تاییدیه عدم پیکسل سوختگی دارند. در واقع همه مدل‌های این سری تا ۱۰ سال در برابر پیکسل سوختگی ضمانت شده اند.

بخش کامپیوتر و موبایل | مجله اینترنتی مدیرنیوز


منبع: برترین ها