بازار ارز و سکه، کاهشی خواهد بود

یک عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به مباحث مطروحه در این جلسه گفت که با مجموعه اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی و دیگر اقدامات در حال انجام، بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود.

خبرگزاری ایسنا: یک عضو شورای پول و اعتبار با اشاره به مباحث مطروحه در این جلسه گفت که با مجموعه اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی و دیگر اقدامات در حال انجام، بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود.

محمدرضا تابش در گفت‌وگویی اظهار کرد: در جلسه عصر امروز سه‌شنبه شورای پول و اعتبار رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از اقدامات انجام شده که منجر به کاهش و تا حدی ثبات در بازار سکه و ارز شده را ارائه کرد و اعضا از اعمال مدیریت بانک مرکزی در این مقطع حساس و همراهی قوه قضاییه و نیروهای امنیتی که در سایه اقدامات آنها آرامش در بازار سکه و ارز حاکم شده، تقدیر کردند.

وی با بیان اینکه طبق مباحث مطرح شده در این جلسه و با مجموعه اقدامات انجام گرفته و در حال انجام از سوی بانک مرکزی بازار ارز و سکه تا رسیدن به تعادل، کاهشی خواهد بود، افزود:

جریان نامرئی قدرتمندی با سوءاستفاده از کارت‌های بانکی و پوزها، مقادیر زیادی پول بین ایران و برخی کشورهای منطقه مبادله می‌کردند که این یکی از علل نابسامانی لجام‌گسیخته در بازار ارز و سکه بوده که بانک مرکزی اقداماتی را در جهت کنترل انجام داده و قرار شد این اقدامات با توجه به اختیاراتی که بانک مرکزی از ستاد هماهنگی اقتصادی سران قوا برای اصلاح نظام بانکی و به سامان رسیدن وضع بازار سکه و ارز گرفته، تداوم یابد.

این نماینده مجلس همچنین گفت: قرار است بانک مرکزی اقداماتی انجام دهد تا مبادلات ریالی با استفاده از دستگاه POS، ساتنا، چک‌های تضمینی و کارت‌های بانکی طبق قواعد و ضوابط انجام شود.

متاسفانه برخی بانک‌ها برای جلب مشتری ضوابط را رعایت نکردند که قرار شد با متخلفین از این دستورالعمل‌ها برخورد شود.

تابش تصریح کرد: اینکه گفته می‌شد قیمت ارز در ایران در واقع در سلیمانه و هرات رقم می‌خورد همین عدم مراقبت در جابه‌جایی پول با استفاده از این اهرم‌ها بود که خوشبختانه ساماندهی آنها در دستور کار قرار گرفته است.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس یادآور شد: بعد از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران از روز ۱۳ آبان اقداماتی برای مبادله مالی با کشورهای اتحادیه اروپاو کشورهای دوست خصوصا آنهایی که از اعمال تحریم‌ها معاف شدند، با روش‌های جدید در حال انجام است که ان‌شاءالله آثار سوء تحریم‌ها را کاهش خواهد داد.

وی همچنین گفت: در جلسه امروز شورای پول و اعتبار پس از چند جلسه بحث و بررسی در رابطه با افتتاح حساب سپرده ارزی در بانک‌ها کلیات آن به تصویب رسید و قرار شد درباره جزئیات کمیته فرعی بررسی‌های لازم را به عمل بیاورد تا در جلسات آتی شورای پول و اعتبار به تصویب برسد.

این عضو شورای پول و اعتبار در پایان گفت: با توجه به استعفای آقای دکتر نیلی از سمت دستیار ویژه اقتصادی رئیس‌جمهور، ایشان امروز از ادامه حضور در جلسات شورای پول و اعتبار انصراف داد و اعضای شورا نیز ضمن قدردانی از زحمات ایشان، وجود آقای دکتر نیلی برای این شورا را مغتنم عنوان کردند.

بخش اخبار اقتصادی | مجله اینترنتی مدیرنیوز


منبع: برترین ها