وضع عوارض آمریکا بر ۲۵۷ میلیارد دلار کالای چینی

آمریکا در حال آماده‌سازی وضع عوارض جدید بر تمام واردات باقیمانده چین است که در صورت شکست مذاکرات بین دونالد ترامپ و زی جین‌پینگ اعمال می‌شوند.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از سی ان بی سی، آمریکا در حال آماده سازی عوارض جدید بر تمام واردات باقیمانده چین است که در صورت شکست مذاکرات بین روسای جمهور دو کشور اجرایی می شوند. طبق گزارش بلومبرگ ترامپ و جینپینگ برای فیصله دادن به جنگ تجاری موجود مذاکره می‌کنند .

عوارض جدید به زودی در ماه دسامبر بربقیه کالاهایی که از این کشور آسیایی وارد می شوند و تا حالا مشمول عوارض نشده بودند اعمال می شود. ارزش کلی آن حدود 257 میلیارد دلار است .

بازار سهام آمریکا بلافاصله پس از اعلام این گزارش سقوط کرد. سهام هوافضا و هواپیما سازی بوئینگ 6.5 درصد سقوط کرد که بدترین روز آن در وال استریت از ماه فوریه 2016 بوده است. میانگین صنعتی داو جونز هم بیش از 200 واحد پس از این خبر کاهش یافت. SP500 هم 0.6 درصد سقوط کرد .

اگر این عوارض جدید اعمال شوند، آخرین تلاش‌های دولت ترامپ با فشار بر کالاهای چینی خواهند بود برای اجبار چین به مذاکره .

منابع آشنا با طرحهای دولت آکمریکا اعلام کردند که هیچ پیشرفت جدیدی در روابط تجاری چین و آمریکا به وجود نیامده است .

کاخ سفید 10 درصد بر 200 میلیارد دلار محصولات چین در ماه سپتامبر عوارض وضع کرد. قرار بود نرخ این عوارض 25 درصد تا پایان سال جاری میلادی افزایش یابد که جلوی پیشرفت مذاکرات تجاری را گرفت. پکن در پاسخ گفت بر 5207 کالای وارداتی آمریکا به ارزش 60 میلیارد دلار عوارض وضع می کند .

این دو کشور بر 50 میلیارد دلار از کالاهای یکدیگر قبل از تحریم های ماه سپتامبر عوارض وضع کرده بودند.در حالی که چین کالاهای آمریکایی مثل زغال سنگ، گریس، وازلین، آسفالت و پلاستیک را هدف قرار داده، آمریکا بر کالاهایی مثل لوازم خانگی و مبلمان عوارض وضع می کند .

بخش اخبار اقتصادی | مجله اینترنتی مدیرنیوز


منبع: برترین ها